W Europie Środkowo-Wschodniej lepiej niż na Zachodzie

Eksperci prognozują, że w przyszłym roku branżę IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej czeka dynamiczny rozwój. Korzystna sytuacja rynkowa ma pozwolić na stopniowe zmniejszanie różnic w zakresie IT w państwach regionu CEE i krajach Europy Zachdoniej. Szczególne wzrosty mają być obserwowane w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji oraz w Polsce.

Zdaniem analityków firmy Erste Group w przyszłym roku rozwój branży IT będzie napędzać wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczególne wzrosty mają być obserwowane w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji oraz w Polsce. Szacunki zakładają, że w tych krajach średnioroczne tempo wzrostu nakładów na rozwiązania IT wyniesie odpowiednio:15 proc.; 12,7 proc.; 10,1 proc. oraz 7,8 proc. Dla porównania przyszłoroczna dynamika wzrostu rynku IT w Stanach Zjednoczonych i Niemczech ma wynosić oodpowiednio 6,0 proc. i 4,1 proc. Średnia dynamika dla krajów UE ma wynosić nieco ponad 3,5 proc. W regionie CEE będzie średnio dwukrotnie wyższa. Taka dynamika rozwoju rynku IT ma z kolei pozwolić na stopniowe zmniejszanie się różnic między państwami regionu CEE, a bardziej dojrzałymi krajami Europy Zachodniej.

Eksperci Erste Group prognozują, że dynamika wzrostu rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej będzie dwukrotnie wyższa od tempa wzrostu PKB w poszczególnych krajach. Za kluczowe czynniki wpływające na wzrost nakładów na IT analitycy Erste Group uznali m.in. dążenia do obniżenia kosztów i zwiększenie wydajności pracowników oraz inwestycje w rozwiązania mobilne. Nie bez znaczenia ma być również rosnące zainteresowanie usługami w modelu cloud. "Czynniki wzrostu oparte na trendach obejmują cloud computing, a także konieczność zwiększenia wydajności oraz doskonałości operacyjnej i strategicznej. Dodatkowo, gwałtownie rosnące ilości danych podnoszą zapotrzebowanie na szybsze bezprzewodowe sieci telekomunikacyjne“ - uważa Daniel Lion, analityk Erste Group. Jego zdaniem w regionie CEE dostrzegalne będzie również pobudzenie w kontekście fuzji i przejęć. Z kolei realizację projektów informatycznych w sektorze administracji publicznej przyspieszać mają środki z funduszy spójności UE. Jednocześnie, mimo obecnych na rynku IT obaw o rozprzestrzenienie się do Europy Środkowo-Wschodniej kryzysu kredytowego eksperci Erste Group nie zaobserwowali istotnych zmian w zakresie inwestycji w technologie informatyczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200