Sieci kablowe i bezprzewodowe bez tajemnic

Bogactwo multimedialnych treści przesyłanych dziś w sieciach firmowych stawia przed projektantami i administratorami nowy cel - możliwość zapewnienia szybkiego, stabilnego i gwarantowanego dostępu do sieci. Na rynku jest wiele rozwiązań miedzianej i światłowodowej infrastruktury kablowej o szybkości sięgającej 10 Gb/s w okablowaniu strukturalnym. Czy warto się na nie decydować? Na to pytanie odpowiedzieli prelegenci seminarium NetWorlda "Sieci kablowe i bezprzewodowe", które odbyło się w dniach 19-20 lutego br. w warszawskim hotelu Boss.

Migracja do nowych technologii okablowania strukturalnego jest konieczna - wymusza ją coraz większa liczba stosowanych przez firmy aplikacji, a tym samym większa ilość przesyłanych danych. Ale z drugiej strony nie ma już ucieczki od sieci bezprzewodowych, które mimo wielu wad stały się krytycznym elementem w infrastrukturze IT wielu firm. Liczba pracowników przy "wirtualnych biurkach" rośnie z dnia na dzień, a to właśnie dzięki sieci bezprzewodowej mają kontakt z firmą i ze światem.

Natomiast z punktu widzenia administratora najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zarówno przed dostępem do firmowej bezprzewodowej sieci niepowołanych osób, jak też przed pozytywnie zautoryzowanym użytkownikiem notebooka, który mógł przynieść zagrożenie z zewnątrz.

Zagadnienia te szczegółowo opisali prelegenci seminarium "Sieci kablowe i bezprzewodowe". Kazimierz Osiński, reprezentujący firmę HP, która była partnerem merytorycznym seminarium, a także przygotowała warsztaty dla uczestników, nakreślił ideę "sieci przyszłości" proponowanej przez HP w ramach programu Adaptive Network. Zdaniem HP w sieciach przyszłości każdy port powinien być konfigurowalny, a także odpowiadać za bezpieczeństwo sieci. Inteligencja sieci powinna być rozproszona, a także powinno być możliwe centralne zarządzanie polisami - wszystko przy niższych kosztach i zwiększonej funkcjonalności.

Sieci kablowe i bezprzewodowe bez tajemnic

Z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkały się także pozostałe prezentacje. W swoim wystąpieniu Grzegorz Niziński, reprezentujący firmę Legrand, rozważał "za i przeciw" dla poszczególnych rodzajów infrastruktury miedzianej, optycznej i bezprzewodowej, pokazując także, jak bezproblemowo mogą one ze sobą współpracować.

Damian Dopiera, reprezentujący firmę C&C Partners Telecom, mówił o zarządzaniu warstwą fizyczną sieci za pomocą inteligentnych paneli firmy ADC Krone, umożliwiających zarządzanie łączami okablowania strukturalnego, miedzianego i światłowodowego.

Z kolei Marcin Wójcik z firmy D-Link pokazał na przykładzie technologii D-Link xStack oraz WiFi 802.11n, w jaki sposób sieci kablowe i bezprzewodowe mogą uzupełniać się, gwarantując bezpieczną transmisję danych.

Wykłady zakończyło wystąpienie Christiana Schillaba, austriackiego gościa, reprezentującego firmę Fluke Networks - producenta osprzętu do pomiarów sieciowych. Prezentacja dotyczyła bardzo zaawansowanych zagadnień związanych z wykonywaniem pomiarów instalacji 10GbaseT i ich certyfikowaniem.

Pierwszy dzień zakończyły warsztaty przygotowane przez partnerów merytorycznych - firmy HP i Fluke Networks.

Warsztaty dla kablowców

Drugi dzień seminariów stanowiły warsztaty "Cable Vendor's Day" zorganizowane przez Fluke Networks specjalnie dla przedstawicieli firm produkujących i dystrybuujących systemy okablowania strukturalnego. Spotkanie poprowadziła Hädy de Grave, która pełni stanowisko Infrastructure Product Managera w regionie EMEA, a także jest odpowiedzialna za pracę działu wsparcia technicznego dla działu sprzedaży i dystrybucji produktów Infrastructure w Fluke Networks.

Sieci kablowe i bezprzewodowe bez tajemnic

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z testerem DTX-1800 i jego konfiguracją, a także przeprowadzili pomiary wybranych torów miedzianych (CAT6/6a) i światłowodowych z symulowanymi błędami. Przeprowadzona została analiza przypadków z omówieniem otrzymanych wyników, a także zaprezentowano metody HDTDX/HDTDR jako narzędzie do znajdowania uszkodzeń okablowania.

W drugiej części warsztatów uczestnicy zapoznali się z zestawem do pomiaru przesłuchów obcych (Alien Crosstalk) zgodnie z obowiązującymi standardami. Uczestnicy mogli samodzielnie dokonać takich pomiarów na dostarczonych zestawach z oprogramowaniem. Przedstawione zostały także właściwości testera OptiFiber, umożliwiającego wykonanie pomiaru łączy światłowodowych, oraz metodologia tych pomiarów. Przybliżone zostały takie właściwości, jak ChannelMap oraz FiberInspector wraz z analizą wybranych wyników, a także identyfikacja i interpretacja pomiarów łączy światłowodowych przy wykorzystaniu metody OTDR.

Jak powiedział nam Sławomir Białas, szef polskiego biura Fluke Networks, tego typu spotkanie odbyło się w Polsce po raz pierwszy, ale z pewnością cykl ten będzie kontynuowany. "Dziś budujemy relacje z dostawcami okablowania i pokazujemy, jaką wartość dodaną Fluke Networks może dać im i ich partnerom. Natomiast myślimy także o przeprowadzeniu podobnych szkoleń bezpośrednio dla instalatorów sieci. Chcemy pokazać, że dziś, gdy nowe standardy sieciowe stały się bardzo wymagające, właściwy pomiar parametrów sieci stał się krytycznym etapem jej instalacji".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200