Praca wyróżniona przez PTI może znaleźć zastosowanie w życiu codziennym

Jakub Nalepa, który na co dzień pracuje jako inżynier oprogramowania w firmie technologicznej Future Processing, otrzymał drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na najlepsze prace magisterskie z informatyki zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Celem jego pracy było stworzenie algorytmu wyznaczania optymalnej trasy pojazdów z uwzględnieniem okien czasowych, który może znaleźć zastosowanie w życiu codziennym.

Algorytm opracowany przez Jakuba Nalepę może znaleźć zastosowanie w życiu codziennym, odpowiadając na pytanie: "Jak najefektywniej, czyli najmniejszą liczbą aut i wybierając najkrótsze drogi, dowieźć towar do 800 klientów, z których każdy chce otrzymać dostawę w określonych godzinach?". Jakub, w ramach pracy magisterskiej, stworzył dwustopniowy algorytm: najpierw, za pomocą algorytmu heurystycznego, zminimalizował liczbę samochodów, następnie, posługując się algorytmem memetycznym, zoptymalizował trasę. W ten sposób Nalepa poprawił o 30% dotychczasowy rekord dla jednej z instancji problemów testowych w międzynarodowej rywalizacji dla algorytmików norweskiej organizacji SINTEF.

W październiku 2011 r. Nalepa rozpoczął studia doktoranckie, które odbywa pod kierunkiem promotora swojej pracy magisterskiej, prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Czecha na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Bierze też udział w pracach nad systemem obrazowania medycznego i systemem wspomagającym diagnostykę nowotworową, pracując nad statystyczną analizą obrazów medycznych oraz wyekstrahowanych z nich cech.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200