Polska bardziej konkurencyjna, ale wciąż nieprzyjazna biznesowi

Polska awansowała na 46. miejsce w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów świata, z 53. pozycji w ubiegłym roku. Mimo to w dziedzinie innowacyjności i dojrzałości biznesowej wciąż jesteśmy światowymi "przeciętniakami".

Jeśli chodzi o konkurencyjność Polska zanotowała największy wzrost wśród państw Unii Europejskiej, awansując o 7 pozycji - czytamy w dzisiejszej Gazecie Prawnej. Raport Światowego Forum Ekonomicznego dobrze ocenia polski system edukacji i szkoleń, duży rozmiar rynku oraz wymierną poprawę jakości instytucji publicznych i służb cywilnych.

Jak podaje GP, najgorzej oceniana została jakość polskiej infrastruktury, gdzie sklasyfikowano nas na 103. pozycji, za Ekwadorem, Bułgarią i Zimbabwe. Mimo skoku na liście konkurencyjności również w dziedzinie innowacyjności i dojrzałości biznesowej Polska wypada przeciętnie.

Potwierdzają to wyniki najnowszej edycji badania Banku Światowego "Doing Business 2010", do którego dotarła "Rzeczpospolita". Choć udało nam się poprawić w ciągu roku swoją pozycję w rankingu państw przyjaznych biznesowi o cztery miejsca (z 76. na 72.) to wciąż jesteśmy w tyle nawet za państwami z regionu.

Wprawdzie polski rząd wprowadził zmiany w prawie upadłościowym, znowelizował ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i obniżył minimalny wymagany kapitał przy zakładaniu spółek to w Polsce, założenie firmy wciąż zabiera 32 dni, co nie sprzyja rozwojowi biznesu.

Wyniki badań Banku Światowego pokazują, że najlepszym miejscem do robienia biznesu jest od czterech lat Singapur. Tuż za nim - Nowa Zelandia, USA, Hongkong, USA i Wielka Brytania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200