Polska Indiami Europy?

Coraz więcej usług informatycznych świadczonych jest w formie usług wykonywanych na odległość przez firmy zewnętrzne. Czołowe miejsce zajmują w tej działalności firmy z Indii. Jakie szanse na zagraniczne zlecenia w zakresie informatycznej obsługi procesów biznesowych ma polska branża IT? Co może sprzyjać, a co przeszkadzać w rozwoju tego sektora usług?

Jak twierdzi dr Michał Goliński z Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego w Katedrze Informatyki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej - "Na świecie trwa druga fala restrukturyzacji kosztów działalności biznesowej". Pierwsza polegała na przenoszeniu produkcjido tańszych krajów. Obecnie przenoszona jest działalność usługowa i obsługa procesów biznesowych. Nowe możliwości w tym zakresie pojawiły się m.in. za sprawą rozwoju technik informacyjnych. Na ich wykorzystaniu mogą zyskać nie tylko firmy, ale też poszczególne kraje i ich mieszkańcy. Przy wykorzystaniu IT każdy rodzaj usługi niewymagającej bezpośredniego kontaktu z klientem może stać się towarem eksportowym.

"Każdy może odnaleźć swoją niszę rynkową dzięki elektronicznym usługom na żądanie i stać się znaczącym graczem globalnej e-gospodarki" - uważa Michał Goliński. Jego zdaniem biznes na żądanie staje się coraz bardziej zauważalnym trendem współczesnej gospodarki. Dzięki niemu firmy mogą bardziej elastycznie reagować na zmiany koniunktury i wahania sytuacji na rynku. Jeśli gospodarka się rozwija, to trzeba "dodawać" nowych ludzi, nowe systemy i urządzenia. Gdy przeżywa kryzys, trzeba to wszystko "odejmować". Oba zjawiska są bardzo kosztowne i wyniszczające dla firm. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być kupowanie gotowych usług na zewnątrz - w takiej ilości i postaci, jaka jest akurat potrzebna.

Więcej na temat w tygodniku Computerworld nr 30/2005

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200