Parytet w IT?

W kraju trwa dyskusja na temat ustawowego zagwarantowania kobietom należytego miejsca w świecie polityki. Podążając parytetowym tropem można się zastanowić, czy nie rozszerzyć tej interesującej idei na inne dziedziny życia, na przykład te związane z IT. Wyniki badań "Gender Research", przeprowadzonych na zlecenie Cisco, wskazują, że płeć piękna chętnie wybiera informatykę, jako jeden ze swoich ulubionych przedmiotów. Mimo to mniej niż połowa ankietowanych kobiet zamierza realizować karierę zawodową w sektorze ICT - powodem jest postrzeganie zawodów technicznych, jako "naturalnie odpowiedniejszych dla mężczyzn".

W badaniu "Gender Research" przeprowadzonym przez European Schoolnet (EUN) na zlecenie Cisco Systems wzięli udział uczniowie i uczennice oraz rodzice i nauczyciele z pięciu europejskich krajów (Francja, Włochy, Holandia, Polska, Wielka Brytania). Okazuje się, że chłopcy i dziewczynki w wieku licealnym są zainteresowani technologiami ICT (informatyka i telekomunikacja) w równym stopniu.

W ciągu kilku następnych dziesięcioleci Europa będzie się borykała z niedoborem wykwalifikowanych informatyków. Do roku 2010 raporty przewidują nawet do 70 tys. nieobsadzonych stanowisk. Dodatkowo liczba osób pracujących na Starym Kontynencie ulegnie zmniejszeniu z uwagi na zmiany demograficzne i starzejące się społeczeństwo. Jak twierdzą autorzy badań "Gender Research" sytuacja ta może zostać złagodzona poprzez wzrost zatrudnienia kobiet w sektorze ICT.

Obecnie w branży ICT kobiety stanowią niewielki odsetek pracowników. W 2004 roku stanowiły mniej niż 25% ogółu absolwentów kierunków informatycznych w 27 krajach Unii Europejskiej. W sektorze ICT tylko 27,8% kierowników ds. systemów komputerowych i informatycznych to kobiety. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku inżynierów zajmujących się sprzętem komputerowym — odsetek płci pięknej wynosi tam zaledwie 9,6%. Kobiety zajmują jedynie 5,8% wysokich stanowisk akademickich w dziedzinie inżynierii i technologii.

Wyniki badania pokazują, że większość dziewcząt aktualnie zdobywających wiedzę informatyczną w szkołach średnich na terenie Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii jest zainteresowana zagadnieniami ICT, jednak nawet 50% rezygnuje z dalszej nauki i kariery w branży ICT. Okazało się, że najbardziej demotywującym czynnikiem jest postrzeganie zawodów technicznych jako "naturalnie odpowiedniejszych dla mężczyzn".

Parytet w IT?

Wyniki badania przedstawiające odsetek dziewcząt rezygnujących z nauki informatyki po zakończeniu szkoły średniej.

Według tez zawartych w raporcie, w Polsce informatyka jest ulubionym przedmiotem szkolnym młodych dziewcząt. Poziom wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez obie płcie jest podobny. Uczennice nie decydują się jednak na kontynuację nauki na kierunkach informatycznych lub rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Odsetek uczennic rezygnujących z dalszej nauki informatyki wynosi 48%.

Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, iż uczennice w Polsce pozostają pod silnym wpływem kobiecych wzorców — 58% uczennic naśladuje wzorce, z których 70% dostarczają im inne kobiety i/lub ich matki. Jest to o pewien problem, ponieważ prawie 40% matek nigdy nie korzysta z komputera w pracy, a w domu czyni to znacznie rzadziej niż mężczyźni w badanej grupie. Dodatkowo matki i część nauczycielek postrzega branżę związaną z internetem jako "męski świat".

"Niedobór kobiet w branży ICT będzie się nasilał, chyba że podjęte zostaną dodatkowe działania, mające na celu edukację, wspieranie i zachęcanie dziewcząt oraz osób, które są dla nich wzorem. Również współpraca pomiędzy instytucjami sektora publicznego i prywatnego może odegrać strategiczną rolę w zmianie nastawienia dziewcząt do technologii, zapewniając im dostęp do sprawdzonych informacji na temat branży ICT i kariery zawodowej w tej dziedzinie". - twierdzi Amy Christen, wiceprezes programu Cisco Networking Academy.

Szczegółowe informacje dotyczące badania dostępne są na stronie: http://www.eun.org/whitepaper

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200