Olimpijski sukces młodych informatyków z Polski

Polski zespół zajął pierwsze miejsce ex-aequo z reprezentacją Chin w klasyfikacji drużynowej XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Indywidualnie trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki z Chorzowa.

Zespoły z Polski i Chin zdobyły po 3 złote i po jednym srebrnym medalu. Kolejne miejsca zajęły ex-aequo reprezentacje Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 2 złote i po 2 srebrne medale) oraz również ex-aequo Tajwanu i Tajlandii (po 2 złote, po jednym srebrnym i jednym brązowym medalu). Medale zdobyli wszyscy reprezentanci Polski. Poza Marcinem Kościelnickim, absolwentem I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, złote medale zdobyli Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (14. miejsce) i Jarek Błasiok z VIII LO w Katowicach (18. miejsce). Srebrny medal zdobył Maciek Klimek z II LO w Gorzowie Wielkopolskim.

W światowych finałach tegorocznej Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (International Olympiad in Informatics, IOI) startowało 292 zawodników z 74 krajów świata. Każdego z dwóch dni olimpiady zawodnicy musieli rozwiązywać po trzy problemy algorytmiczno-programistyczne. Zwykle do rozwiązania olimpijskiego zadania informatycznego konieczne jest stworzenie algorytmu rozwiązania postawionego problemu oraz jego późniejsza implementacja. Stworzony program jest oceniany m.in. pod względem wydajności i zgodności ze specyfikacją. Występują również zadania, w których ocenie podlega plik wyjściowy stworzonej aplikacji. Czas rozwiązania każdego zestawu zadań nie może przekraczać 5 godzin. Obecnie dopuszczalne są programy napisanie w językach C, C++ i Pascal. Planowane jest rozszerzenie tej listy m.in. o język Java.

Podczas zawodów odbywających się w Kairze przyznano łącznie 24 złote medale, 47 srebrnych i 70 brązowych. Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce rolę eliminacji odbywa Olimpiada Informatyczna finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Asseco Poland SA.

Reprezentanci Polski triumfują na IOI od dwóch lat. W 2006 roku temu mistrzem świata w programowaniu został Filip Wolski. Warto dodać, że jest on obecnie Sekretarzem Naukowym Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów i doradcą w MEN ds. komputerowej ewidencji szkół i uczniów. Zwycięzcą XIX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej został Tomasz Kulczyński. "Nie ma wątpliwości, młoda Polska informatyka jest na najwyższym światowym poziomie. Informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - napisano w oświadczeniu organizatorów polskiej Olimpiady Informatycznej. Organizatorzy podkreślają również, że sukcesy polskich olimpijczyków-licealistów są nie mniejsze niż osiągnięcia studentów. "U podstaw tych wielkich sukcesów leży wczesne wykrywanie informatycznych talentów, stawianie przed nimi wyzwań w Olimpiadzie Informatycznej, Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów i innych konkursach programistycznych, zapewnienie właściwego rozwoju na obozach naukowych Olimpiady Informatycznej, Stowarzyszenia Talent i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci" - czytamy w oświadczeniu. Więcej informacji na temat polskiej Olimpiady Informatycznej można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu.