Nowe wyzwanie dla amerykańskich banków

Nowe przepisy Bazylea III spowodują, że największym bankom amerykańskim zabraknie 100-150 mld USD w kapitale akcyjnym, przy czym problem ten w 90% dotyczy największych 6 banków - podał Financial Times, powołując się na badania Barclays Capital.

Autorzy badania zakładają, że banki będą musiały trzymać tzw. kapitał pierwszej kategorii o wartości do 8% wszystkich aktywów. Efektywne globalne minimum zostało przez Basel Comittee on Banking Supervision wyznaczone we wrześniu br. na 7% udzielonych pożyczek i zainwestowanych kapitałów.

Nowe przepisy oznaczają, że banki muszą zwiększyć swój kapitał przez zatrzymanie zysków lub wypuszczenie obligacji, mogą też obciąć ryzykowne aktywa oraz pozbyć się najbardziej ryzykownych biznesów. Powstaje pytanie o koszt i dostępność kredytów oraz zyski banków.

Banki w USA mogą zmniejszyć swoje aktywa o 10 mld USD każdy, o 125 mld USD mogą zmniejszyć się ryzykowne aktywa - podaje Financial Times.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200