Na kłopoty outsourcing

Zbierający coraz większe żniwo kryzys gospodarczy paradoksalnie może być motorem napędowym na usługi outsourcingowe w zakresie IT. Według grupy badawczej PMR szacunkowa wartość tego rynku w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE) wzrosła w ubiegłym roku o ok. 25% do prawie 3 mld euro. W latach 2009-2010 dynamika rynku outsourcingu IT będzie spadać, jednak średnioroczny prognozowany wzrost ok. 20%, niemal dwukrotnie przekroczy przewidywaną w tym samym okresie dynamikę całej branży IT.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do zdecydowanego zrewidowania prognoz makroekonomicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (Central and Eastern Europe). Globalne spowolnienie gospodarcze przełoży się na niższy wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w regionie, co będzie mieć swoje odzwierciedlenie również na rynku IT. O problemach, które w ostatnim kwartale ubiegłego roku dotknęły największych dostawców sprzętu i aplikacji pisaliśmy w artykule: Kryzysowe czasy.

Coraz częściej rewidowane są budżety inwestycyjne przedsiębiorstw w regionie CEE. Według analityków PMR nie można co prawda mówić o zapaści, ale faktem jest, że firmy szukają możliwości ograniczenia kosztów, również w zakresie wydatków na IT. W efekcie coraz częściej wstrzymują uruchamianie nowych projektów lub decydują się na wdrożenie jedynie podstawowych funkcjonalności. Ma to bezpośrednie przełożenie na niższą, niż prognozowana jeszcze rok temu, dynamikę całego rynku IT.

Specjaliści podkreślają, że znaczna część bieżących wydatków firm ponoszona jest na utrzymanie i aktualizację już działających systemów IT, często o znaczeniu kluczowym dla funkcjonowania firmy. W sytuacji poszukiwania oszczędności, a jednocześnie braku

możliwości rezygnacji z określonych kosztów, wzrośnie znaczenie firm zewnętrznych i outsourcingu jako modelu współpracy oraz realizacji umów.

Obecnie wartość rynku usług outsourcingowych w obszarze CEE analitycy PMR szacują na 3 mld euro. Około 40% przychodów pochodzi z rynku rosyjskiego. Kolejne miejsca pod względem wielkości i potencjału rynku zajmują Ukraina i Polska.

W czwartym kwartale 2008 r. firma PMR przeprowadziła wywiady z przedstawicielami największych firm IT w regionie środkowoeuropejskim. Zdaniem respondentów kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku outsourcingu IT w latach 2008-2010 będą mieć firmy z sektora bankowo-finansowego, operatorzy telekomunikacyjni oraz dostawcy IT. Zwiększonego popytu na outsourcing dotyczący IT należy się również spodziewać ze strony przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego, przemysłowego oraz szeroko pojętej użyteczności publicznej (energetyka, ciepłownictwo, gazownictwo, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne).

Należy podkreślić, że dostawcy IT uważają, iż fundusze unijne mogą mieć istotne znaczenie i minimalizować skutki kryzysu ekonomicznego także w sektorze IT. Tym bardziej istotne staje się prawidłowe wypełnianie wniosków o subwencje oraz przyspieszenie prac rządowych nad realizacją unijnych dotacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200