Intel: 12 mln USD na europejskie centrum badań nad przetwarzaniem obrazu

Visual Computing Research Center powstanie w Niemczech na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken. Będzie zajmować się zaawansowanymi technologiami grafiki i przetwarzania obrazu. Inwestycja jest rozłożona na 5 lat i reprezentuje największe wspólne przedsięwzięcie Intela i europejskiego uniwersytetu.

Przetwarzanie obrazu to analiza, ulepszanie i wyświetlanie informacji wizualnych w celu zapewniania realistycznych wrażeń i bardziej naturalnych sposobów interakcji z komputerami i innymi urządzeniami. Technologie przetwarzania obrazu stosuje się w grach komputerowych, obrazowaniu medycznym oraz interaktywnych, trójwymiarowych modelach danych używanych w dziedzinach takich, jak badania naukowe i usługi finansowe. Wizja przetwarzania obrazu Intela zakłada opracowanie aplikacji komputerowych, których forma graficzna i sposób interakcji będą maksymalnie zbliżone do rzeczywistości.

Rozwiązania stworzone w Visual Computing Research Center sprawią, że w przyszłości rozrywka, praca i surfowanie po Internecie będą bardziej intuicyjne. Kluczową misją najnowszego członka europejskiej sieci laboratoriów Intela będzie udział w programie badań typu "tera-scale", którego celem jest szukanie nowych sposobów wykorzystania wielu rdzeni obliczeniowych do wysokowydajnego przetwarzania danych i tworzenia bardziej realistycznej grafiki.

Wizja przetwarzania obrazu Intela zakłada opracowanie aplikacji komputerowych, których forma graficzna i sposób interakcji będą maksymalnie zbliżone do rzeczywistości.

Laboratorium będzie prowadzić zarówno badania podstawowe, jak i te stosowane w dziedzinie realistycznej, interaktywnej grafiki komputerowej oraz naturalnych interfejsów użytkownika. Pod koniec roku instytut będzie zatrudniał około tuzina badaczy z Intela oraz instytucji akademickich, takich jak Uniwersytet Saarland, Instytut Informatyki im. Maksa Plancka, Instytut Systemów Oprogramowania im. Maksa Plancka oraz Niemieckie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją.

Jednym z zadań nowego laboratorium jest aktywne zachęcanie innych partnerów akademickich i branżowych do udziału w programie badawczym. Liczba zatrudnionych naukowców ma wzrosnąć pięciokrotnie w ciągu pięciu lat, a w gronie współpracowników mają znaleźć się specjaliści z całej Europy.

Visual Computing Research Center ma opracować nowe modele i architektury oprogramowania, algorytmów wizualnych oraz rozwiązań do przetwarzania równoległego. Instytut będzie współpracował ze sprzętowymi laboratoriami projektowymi Intela, m.in. w Barcelonie w Hiszpanii i w Brunschweig w Niemczech — przyczyniając się do powstania przyszłych konstrukcji sprzętowych związanych z przetwarzaniem obrazu. Oczekuje się, że bieżące prace badawcze w ciągu kilku lat doprowadzą do powstania nowych narzędzi programowych i rozwiązań sprzętowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200