Dell staje się prywatną firmą

Dell (powstała w 1984 roku firma, mająca do dzisiaj status publicznej spółki) przechodzi w prywatne ręce. Kupuje ją, razem z firmą inwestycyjną Silver Lake i innymi podmiotami, jej współzałożyciel - Michael Dell. Wartość transakcji opiewa na kwotę 24,4 mld USD.

Po przekształceniu, Michael Dell będzie dalej pełnić funkcję CEO. Fundusze na zakup firmy Dell pochodzą z kilku źródeł. Oprócz pieniędzy czy udziałów Michael’a Dell’a i firmy inwestycyjnej Silver Lake, jest to też kapitał wyłożony przez takie podmioty, jak MSD Capital, L.P. i pożyczka firmy Microsoft w wysokości 2 mld USD.

Microsoft wydał w związku z tym oświadczenie, w którym możemy przeczytać, "czujemy się zobowiązani do długofalowego rozwijania całego ekosystemu komputerów PC i będziemy dalej inwestować w tego rodzaju przedsięwzięcia. Będziemy też nadal szukać możliwości wsparcia naszych partnerów, którzy opracowują nowe rozwiązania - w tym, sprzęt, oprogramowanie i usługi - wykorzystujące platformy opracowane przez Microsoft".

Zobacz również:

  • Dane w centrum świata

Michael Dell założył firmę w 1984 r. Na początku nosiła ona nazwę PC's Ltd., a jej początkowy kapitał wynosił 1000 USD. Cztery lata później firma przekształciła się w spółkę publiczną, zmieniając jednocześnie nazwę na Dell. Firma umocniła znacznie swoją pozycję na rynku IT w latach dziewięćdziesiątych, wypracowując wtedy nowatorski model zamawiania i dostarczania komputerów PC bezpośrednio do klientów. Sukces był tak duży, że w pobitym polu pozostali tacy potentaci, jak Hewlett-Packard i IBM, a w 2001 roku Dell stał się największym dostawcą komputerów PC na świecie.

Dell przejął po 2001 r. ponad 25 firm, w tym Quest Software, Perot Systems, Force 10 Networks czy Wyse Technologies. Firma specjalizuje się obecnie w produkcji komputerów PC, serwerów, notebooków oraz sprzętu sieciowego, kładąc jednak ostatnio większy nacisk na rozwiązanie z "wyższej półki", takie jak np. ultrabooki linii XPS. Dell zrezygnował z produkcji smartfonów, oferując jednak dalej tablety - zarówno przeznaczone dla użytkownika indywidualnego, jak i dla firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200