Allied Telesis: 20 lat z Ethernetem

Założona w 1987 r. firma jest na rynku przełączników ethernetowych dłużej niż ogromna większość dostawców sieciowych. Świętując 20. urodziny, dostawca wprowadza do oferty nowe produkty i wchodzi w nowe sojusze.

Firma rozpoczynała działalność jako dostawca transceiverów, z dwoma małymi biurami w USA i Japonii. Dziś jest wymieniana jako 4-5 dostawca przełączanego Ethernetu z wieloma przedstawicielstwami w Europie, Azji i obu Amerykach. Przez dwie dekady Allied Telesis wyrobił sobie markę jako konkurencyjny cenowo producent, nastawiony na rynek SMB. A w ostatnich latach - jak wykazywał m.in. raport Dell'Oro - to właśnie dostawcy tańszego sprzętu Ethernet (wśród nich i Allied Telesis) mieli decydujący udział we wzroście sprzedaży przełączników. Wzroście związanym z większym popytem na nowe technologie w krajach rozwijających się.

Jednak przez te ostatnie kilka lat Allied Telesis zmierza do zmiany wizerunku dostawcy sprzętu klasy podstawowej i stawia na Ethernet 10 Gb/s, zarządzane przełączniki warstwy 3 i skierowane do operatorów rozwiązania IPTV. W tej ostatniej dziedzinie liczy na...

Sojusz z IBM

Walka o kontrakty IPTV w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) staje się coraz bardziej zaciekła. W ubiegłym roku do gry wszedł także Big Blue. Wśród dostawców, z jakimi IBM wszedł na tym polu w sojusze, znalazł się Allied Telesis - jako podstawowy dostawca szerokopasmowego sprzętu dostępu optycznego i DSL. Brakującym ogniwem łańcucha - z IBM Blade Center na jednym końcu i dostępowymi bramami z oferty AT na drugim - jest jednak szkielet sieci operatorskiej, dla którego AT nie ma produktów. To jednak może stawiać AT w niekomfortowej pozycji, bo głównym partnerem IBM na rynku IPTV jest Cisco, które oprócz szkieletu, może dostarczać także sprzęt dostępowy.

Allied Telesis: 20 lat z Ethernetem

Takayoshi Oshima, założyciel i prezes Allied Telesis

Nowe produkty

Głównym obszarem działania Allied Telesis pozostaje wciąż sprzęt dla sieci LAN. Dostawca zaprezentował ostatnio nowe przełączniki Ethernet.

Wieżowe przełączniki serii 8000GS dają możliwość zestawienia sześciu urządzeń w odporny na awarię pierścień o przepustowości 20Gb/s, zarządzany jak jeden przełącznik. Seria 8000GS obejmuje dwa modele 24-portowe, z i bez Power over Ethernet (PoE), oraz przełącznik 48-portowy. Dostępny od marca sprzęt kosztuje: AT-8000GS/24 -1500 lub 1154 euro (z PoE i bez), AT-8000GS/24POE - 2600 lub 2000 euro, AT-8000GS/48 - 2800 lub 2154 euro.

Do szkieletu LAN i sieci dostawców usług jest przeznaczony SwitchBlade x908, modułowy przełącznik o przepustowości motoru przełączającego 640 Gb/s i wysokości 3U. Umożliwia on użycie czterech różnych modułów na 1U, oferuje zaawansowane funkcje Quality of Service (QoS) i obsługę PoE. Można połączyć dwa urządzenia SwitchBlade x908 łączem 80 Gb/s lub stworzyć pierścień z czterech przełączników - z 336 portami GbE. Funkcjonalność Ethernet Protected Switched Ring (EPSR) zapewnia odzyskanie sprawności stosu po awarii jednego z przełączników w czasie krótszym niż 50 ms. Cena wersji podstawowej to 6000 euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200