O synergii CxO na Klubie CIO: kwestia pragmatyzmu i innowacyjności

10 kwietnia 2015 13:47,
Szymon Augustyniak

Tematyka kwietniowego spotkania Klubu CIO spotkała się z dużym zainteresowaniem i wywołała interesującą dyskusję. Synergia ról CxO jest zdaniem uczestników spotkania wyrazem pragmatyzmu organizacji i zarazem stanowi szansę na szersze otwarcie na adaptację innowacyjnych rozwiązań.

Spotkanie otworzyło wystąpienie Józefa Wacnika dyrektora IT z Polskiego Radia, członka Rady CIO, pomysłodawcy tematu Agendy spotkania. Jak podkreślił, prawdziwym, naturalnym celem i pretekstem poszukiwania synergii ról CIO, CFO, CEO, COO jest innowacyjny model biznesowy firmy. Kontekst działalności firm to dziś gospodarka cyfrowa: wysoki poziom dostępności i świadomości technologicznej; łatwość uzyskania funkcjonalności, presja klientów wewnętrznych i zewnętrznych na dostarczanie „łatwych”, interoperacyjnych i przyjaznych rozwiązań.

Józef Wacnik, dyrektor IT z Polskiego RadiaKliknij, aby powiększyćJózef Wacnik, dyrektor IT z Polskiego Radia

Synergia ról CxO wobec adaptacji / absorpcji technologii jest pożądana aby uporządkować i zapewnić efektywne podejścia firmy do technologii ale także umożliwić transformację firmy do modelu innowacyjnego. Zmiana na model innowacyjny dzięki synergii CxO wynika z obniżenia i rozproszenia ryzyka (więcej, lepiej zdefiniowanych przez „ośrodki” wiedzy podległe poszczególnym CxO przedsięwzięć może być przez firmę testowanych) oraz odpowiedzialności. Tym samym podnosi się poziom akceptacji ryzyka, otwarcia firmy na przedsięwzięcia innowacyjne.

W drugiej części pierwsze skrzypce grali Roman Dudzik, CIO Grupy Energa oraz Przemysław Henschke, CIO Grupy PZU. Roman Dudzik rozpoczął od prezentacji, w której przedstawiał swoją wizję przyszłości roli CIO w firmie.

Szymon Augustyniak, Magazyn CIO, Roman Dudzik, CIO Grupy Energa, Przemysław Henschke, CIO Grupy PZU, Tomasz Bitner, Magazyn Computerworld.Kliknij, aby powiększyćSzymon Augustyniak, Magazyn CIO, Roman Dudzik, CIO Grupy Energa, Przemysław Henschke, CIO Grupy PZU, Tomasz Bitner, Magazyn Computerworld.

Następnie wspólnie z Przemysławem Henschke przytaczali przykłady, w jaki sposób wzmacniali synergię pomiędzy IT oraz biznesem w swoich firmach. Zgodnie wskazywali z jednej strony znaczenie wsparcia CEO, konieczność układania sobie relacji z czołowymi interesariuszami, ale także wielowymiarowość, wielopłaszczyznowość tych relacji. Bez zrozumienia potrzeby współpracy i synergii przez podległych CIO dyrektorów i kierowników oraz członków zespołu, sama tytułowa współpraca CxO nie będzie wypełniana treścią.

Uczestnicy spotkania podkreślali w dyskusji, że dzisiejsza powodowana digitalizacją biznesu synergia CXO, stanowi powrót do naturalnych, pierwszych założeń. Szefowie poszczególnych obszarów funkcjonalnych mieli współpracować i komplementarnie rozstrzygać wyzwania strategiczne stające przed firmą.

Uczestnicy kwietniowego spotkania Klubu CIOKliknij, aby powiększyćUczestnicy kwietniowego spotkania Klubu CIO

Podczas spotkania przedstawiliśmy także Rekomendacje Klubu CIO dotyczące bezpieczeństwa. To wnioski, praktyki i rekomendacje zebrane po spotkaniu lutowym i uporządkowane przez komitet redakcyjny złożony z uczestników tamtego spotkania i dyskusji. Więcej na ten temat oraz sam dokument rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa w formie pdf można znaleźć na naszych stronach; także po spotkaniu kwietniowym przygotujemy w oparciu o zebrany materiał klubową rekomendację dotyczącą synergii CxO w firmie.

Więcej na ten temat

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Józef Beźnicki
Beata Sosnowska
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888