Bezpieczeństwo 2015. Nowe sytuacje – relacja ze spotkania

Podczas lutowego spotkania Klubu CIO poświęconego bezpieczeństwu byliśmy uczestnikami bardzo interesującej dyskusji, której najważniejszym wątkiem była strategia firm i instytucji wobec nowych zagrożeń.

Ramy dyskusji zakreślił Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury IT i Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, Orange Polska, który przedstawił krajobraz zjawisk i zagrożeń bezpieczeństwa.

Tomasz Matuła na spotkaniu Klubu CIO, 5 lutego 2015 r. Kliknij, aby powiększyćTomasz Matuła na spotkaniu Klubu CIO, 5 lutego 2015 r.

Odwołując się do raportów, przede wszystkim badania zrealizowanego przez Orange Polska, które znajdzie się zapowiedzianej publikacji inicjującej serię raportów CERT OPL, zwrócił uwagę m.in. na:

- skalę i charakter ataków DDOS i APT, których liczba rośnie dramatycznie, a zmierzona średnia wielkość ataku wskazuje, że coraz częściej padają średnie organizacje. Wiąże się to z okrzepnięciem

- rynku usług cyberprzestępczości, który opiera się na korporacyjnej strukturze organizacyjnej, publikuje cenniki, oferuje usługi z gwarancją skuteczności, itd. Poza tą zewnętrzną formą sposób działania i rozległość stanowi w dużej mierze niewiadomą, w porównaniu do innych obszarów przestępczości, na przykład handlu narkotykami; co powinno budzić niepokój to fakt, iż szacowane globalne przychody z cyberprzestępczości dorównują już albo przewyższają dochody z handlu narkotykami. Nie jest to bynajmniej górny pułap, ponieważ

- bardzo podatny i obiecujący dla korporacyjnie zorganizowanej cyberprzestępczości jest obszar SCADA, systemów automatyki przemysłowej coraz częściej „otwieranej” na Internet, organizacyjnie integrowanej z IT. Podatność tego sektora będzie rosła, także w związku z rozwojem

- M2M, Internetu Rzeczy; inteligentne liczniki upowszechniane w sieciach energetycznych stanowią znakomity potencjalnie obszar działalności cyberprzestępców.

Tomasz Matuła, dyrektor infrastruktury i bezpieczeństwa, Orange PolskaKliknij, aby powiększyćTomasz Matuła, dyrektor infrastruktury i bezpieczeństwa, Orange Polska

W wystąpieniu Tomasza Matuły znalazło się jeszcze szereg wątków, które omówione są szerzej w rozmowie, jaką opublikujemy w magazynie CIO.

Jakub Hofman, Country Manager BlackBerry Polska mówił o silnym powrocie tej marki do gry rynkowej w pierwszej lidze w związku z potrzebą korporacyjnego, biznesowego zorganizowania koncepcji zarządzania sferą mobilną firmy. Warstwa aplikacyjna zarządzania i sama koncepcja włączania urządzeń do sieci firmowej będą musiały w najbliższym czasie ulec przejrzeniu i zmianie, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność.

Jakub Hofman, BlackBerryKliknij, aby powiększyćJakub Hofman, BlackBerry

Panel dyskusyjny z udziałem Sławomira Panasiuka, Wiceprezesa Zarządu KDPW, Krzysztofa Grabczaka, Software Practice Leader w Oracle oraz Artura Józefiaka, Managera z Accenture stanowił znakomite ukoronowanie spotkania. Do dyskusji włączyła się cała publiczność.

Dyskusja panelowa podczas spotkania Klubu CIO 5 lutego 2015 r. Kliknij, aby powiększyćDyskusja panelowa podczas spotkania Klubu CIO 5 lutego 2015 r.

Warto podkreślić dwa wątki, które najdłużej przykuły uwagę dyskutantów:

- pragmatycznego podejścia do bezpieczeństwa, poprzez powiązanie z zarządzaniem ryzykiem i identyfikacją dynamicznie zmieniających się zagrożeń, adekwatnym do tego alokowaniem zasobów i kompetencji, z przyjęciem założenia, że nie tyle ochrona, co obrona i uznanie faktu, niemożności 100-proc. zabezpieczenia, stanowią fakty dziś niepodważalne;

- związane z powyższym kwestie możliwej wymiany informacji, wiedzy, praktyk, kompetencji bezpieczeństwa, które pozwoliłyby pokrywać luki i deficyty w zakresie bezpieczeństwa firmom.

Panel dyskusyjny na spotkaniu Klubu CIO 5 lutego 2015 r. Kliknij, aby powiększyćPanel dyskusyjny na spotkaniu Klubu CIO 5 lutego 2015 r.

W spotkaniu wzięło udział blisko 50 osób, znacznie przekroczyliśmy też czas przeznaczony na dyskusję, co tylko dowodzi faktu, że temat bezpieczeństwa, zgodnie z oczekiwaniami, to evergreen dla CIO.

Dyskusja podczas spotkania Klubu CIO 5 lutego 2015 r. Kliknij, aby powiększyćDyskusja podczas spotkania Klubu CIO 5 lutego 2015 r.

Więcej na ten temat

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Beata Mycer
Józef Beźnicki
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888