Naiwny jak profesjonalista IT?

17 października 2011 15:53,
Wanda Żółcińska, IDG News Service

Okazuje się, że hakerzy bywają równie lekkomyślni, jak ich ofiary, zaś specjaliści IT, choć z pamięci mogliby wyrecytować przykazania bezpiecznego korzystania z internetu, chętnie podadzą wirtualnej przyjaciółce wszelkie informacje dotyczące swoich haseł internetowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez dr Sabinę-Raluca Datcu i BitDefender, ludzie z technicznym wykształceniem często odkrywają wrażliwe dane takie jak adresy i hasła obcym, których poznają w internecie, choć teoretycznie powinni sobie uświadamiać potencjalne zagrożenie.

Bardzo interesująca była próba badania - 100 osób, z których połowa pracowała w sektorze bezpieczeństwa IT, a druga połowa to hakerzy znalezieni na forach internetowych. Autorka badania, dr Sabina-Raluca Datcu stworzyła dwa fałszywe profile 25-letnich kobiet (w których nawet nie umieściła zdjęć, a jedynie rysunkowy, stylizowany portret atrakcyjnej, długowłosej dziewczyny), aby zanalizować "współczynnik zaufania". Kobieta stworzona dla profesjonalistów IT była zainteresowana bezpieczeństwem, psychologią i literaturą. W profilu dla hakerów - hakerstwem, psychologią, czytaniem artykułów i "próbowaniem nowych rzeczy". Drugi krok polegał na prowadzeniu przyjacielskich rozmów, aby sprawdzić jakie informacje obserwowana osoba przekaże nieznajomej.

Na początku wirtualnej znajomości zarówno ludzie IT jak i hakerzy byli bardzo ostrożni w przekazywaniu prywatnych informacji. Jednak z upływem czasu, zaczynali bardziej ufać internetowej znajomej, przy czym grupa hakerów miała bardziej sceptyczne podejście, niż grupa IT i oswojenie jej zajęło nieco więcej czasu.

Okazało się, że 75% osób, z którymi nawiązano kontakt, podało osobiste informacje, takie jak adres, numer telefonu, informacje o dzieciach i imionach rodziców. Niemal wszyscy oferowali opis swojego hasła, a 13% profesjonalistów IT odkryło różne hasła do kont on-line.

Np. adres ujawniło 75% osób z IT i 69% hakerów, nr telefonu - odpowiednio 84% i 78%, a imię matki - 81% i 77%. Ponad 90% przedstawicieli obu grup chętnie dzieliło się informacjami na temat swoich dzieci. Aż 94% profesjonalistów IT i 83% hakerów zdradziło wirtualnej przyjaciółce jakiego rodzaju haseł używają (literowych, liczbowych, kombinacji etc), odpowiednio 81% i 73% przyznało, że używają tego samego hasła w kilku różnych kontach, a 13% i 7% - podało same hasła.

Zdaniem Datcu, sieci społecznościowe, fora internetowe i czaty tworzą idealny świat, w którym użytkownicy mają możliwość zmienienia się w bardzo atrakcyjne osoby, otwarte i komunikatywne. W wirtualnym swiecie każdy może każdemu zaufać i znaleźć przyjaciół. Jednak w tym świecie nie trzeba nawet być hakerem, aby zdobyć poufne dane od specjalistów ds bezpieczeństwa informatycznego czy samych hakerów. Wystarczy stworzyć sobie fałszywą choć atrakcyjną osobowość. Więcej: http://www.virusbtn.com/pdf/conference_slides/2011/Datcu-VB2011.pdf

Więcej na ten temat

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Józef Beźnicki
Beata Sosnowska
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888