Projektanci rozwiązań biznesowych - nowe gwiazdy IT

30 września 2011 12:21,
Wanda Żółcińska, IDG News Service

Współczesny CIO musi mierzyć się z coraz poważniejszymi wyzwaniami - zarząd wymaga od niego coraz szybszego dostarczania innowacji technologicznych przy jednoczesnym zapewnianiu efektywnych kosztowo usług IT. Aby odpowiedzieć na te wymagania, potrzebna jest nowa generacja hybrydowych specjalistów biznesu i IT.

Część firm tworzy stanowiska hybrydowe dla profesjonalistów IT, którzy przyjmują na siebie także rolę dowodzenia w tworzeniu pomysłów biznesowych opartych na technologii - pisze Rick Swanborg na łamach amerykańskiej edycji Magazynu CIO.

Nazywa on tych hybrydowych specjalistów "Business Solution Designers" (BSD) czyli projektantami rozwiązań biznesowych. Można wyróżnić kilka wspólnych cech nowej generacji liderów IT:

Są skoncentrowani na możliwościach biznesowych. Nie są ograniczeni wymaganiami funkcjonalnymi. Przyszłe przywództwo w IT będzie skoncentrowane na ludziach, procesach i technologii, a nie samej technologii, jak miało to miejsce dawniej. BSD musi nawiązać rozmowę o potrzebach organizacji, a nie jedynie słuchać liderów biznesowych, którzy mówią o tym, co uważają za potrzebne dla swoich działań.

Znają ograniczenia technologiczne. Wiara w to, że IT może zdziałać cuda zabiła 15 lat temu biznesowe przekształcanie procesów. BSD musi mieć wiedzę na temat systemów działających w firmie, architektury aplikacji i środowiska sieciowego - powinien wiedzieć w jaki sposób ograniczają lub wspierają możliwości biznesowe.

Posiada doskonałe umiejętności negocjacyjne. BSD musi być w stanie pomóc liderom biznesowym w podejmowaniu realistycznych decyzji biznesowych, które projekty powinni podejmować i jakie zasoby wykorzystać, żeby je przeprowadzić. Negocjowanie dobrej wartości biznesowej przy jednoczesnym minimalizowaniu zakresu projektu wymaga umiejętności. Wiele podstawowych usług IT świadczonych jest w modelu outsourcingu, BSD powinien umieć negocjować najlepsze rozwiązania z dostawcami tych usług.

Popyt na osoby posiadające tego typu umiejętności znacząco przewyższa podaż, CIO muszą więc wykazać się kreatywnością. Jedną z opcji jest szkolenie w zakresie IT wykwalifikowanych profesjonalistów biznesowych.

Trzeba zacząć od zidentyfikowania menedżerów, którzy interesują się systemami biznesowymi i posiadają umiejętność logicznego myślenia lub mają wykształcenie inżynierskie - tak aby mogli przyswoić wiedzę z dziedziny IT. Zdaniem Ricka Swanborga, może to być prostsze od przekonania specjalistów technologicznych do poszerzenia wachlarza kwalifikacji, ponieważ mogą mieć problemy z pozyskaniem niezbędnych umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych.

Inną opcją jest zatrudnienie studentów kierunków biznesowych, którzy uczą się także zarządzania systemami IT.

Rick Swanborg jest prezesem ICEX i profesorem Boston University.

Więcej na ten temat

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Józef Beźnicki
Beata Sosnowska
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888