Koszty wrócą jak bumerang

5 maja 2011 08:31,
Wanda Żółcińska

Jak wynika z najnowszego badania firmy KPMG "Cost Boomerang", większość europejskich przedsiębiorstw obawia się, że drastyczne kryzysowe cięcia kosztów nie dadzą się utrzymać na stałe i trzeba będzie zwiększyć wydatki. Najbardziej pesymistyczni są ankietowani dyrektorzy finansowi z Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie firmy obawiają się, że nie będą w stanie utrzymać 95% redukcji kosztów, która została wprowadzona podczas recesji - wynika z najnowszego badania KPMG "Cost Boomerang"

Oznacza to, że 90 mld GBP dodatkowych i powracających kosztów może uderzyć w biznes, o ile nie zostaną wprowadzone bardziej zrównoważone inicjatywy cięcia wydatków - wynika z raportu.

IT już dostrzega oznaki tego "bumerangu kosztów" - dostawcy wykazują wzrost sprzedaży. Częściowo jest to wynikiem faktu, że organizacje zastępują starzejące się wyposażenie i odnawiają niezbędne licencje oraz dość ostrożnie, ale jednak inwestują, w przyszły wzrost. Istnieją jednak obawy, że niektórzy dostawcy wrócą do postawy "business as usual", zamiast badać nowe alternatywy takie jak chmura obliczeniowa, czy software as a service.

Firma doradcza KPMG przeprowadziła badanie wśród ponad 500 menedżerów finansowych z 350 największych firm z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii i Holandii. Najbardziej pesymistyczni byli respondenci brytyjscy - ich zdaniem jedynie 5% oszczędności ma charakter trwały. Odsetek ten wynosił 9,3% wśród Holendrów, 6,5% wśród Niemców i 6,6% wśród Hiszpanów.

"Zaledwie 12 miesięcy temu, większość firm koncentrowała się jedynie na cieciu kosztów i przetrwaniu kryzysu finansowego. Niestety, liderzy biznesowi oczekują teraz, że znacząca większość kosztów, które z trudem udało im się wyeliminować, powróci" - stwierdził Martin Scott, Partner w KPMG Performance & Technology.

Powrót kosztów ma różne przyczyny. M.in. krótkoterminowe cięcia kosztów podczas recesji i brak kontroli kosztów, gdy firmy dostrzegły pierwsze oznaki poprawy sytuacji. "Istnieje realne ryzyko, że rosnące koszty szybko zniszczą już napięte dobre wyniki finansowe i wzrost przychodów. Organizacje powinny podwoić swoje wysiłki związane z zarządzaniem kosztami, aby upewnić się, że związane z recesją wysiłki opanowania kosztów nie zostaną stracone w związku z powrotem firmy na ścieżkę wzrostu" - stwierdził Martin Scott.

Powracające koszty oznaczają wyzwania dla firm. Niemal 38% brytyjskich menedżerów finansowych, którzy brali udział w badaniu, obawia się, że gdy gospodarka wróci do zdrowia, koszty powrócą i zniweczą wszystkie oszczędności. Ok. 86% rozważa lub planuje znaczące zmiany w swoim podejściu do kosztów, związane ze strategiami przyszłego wzrostu.

Więcej na ten temat

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Józef Beźnicki
Beata Sosnowska
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888