s

Chmura publiczna wciąż budzi obawy

2 czerwca 2011 11:54,
Wanda Żółcińska, IDG News Service

Publiczne chmury obliczeniowe mają przed sobą długą drogę, jeśli chcą przyciągnąć biznes, zamierzający umieścić zasoby we współdzielonym, scentralizowanym środowisku obliczeniowym - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 1,2 tys. profesjonalistów IT.

Ok. 7% respondentów stwierdziło, że raczej nie skorzystają z usług publicznej chmury, a 47% twierdzi, że najpierw wybierze prywatną chmurę - wynika z CDW 2011 Cloud Computing Tracking Poll.

Największy niepokój budzą kwestie związane z bezpieczeństwem - przyznało to 41% respondentów. Niemal tyle samo (40%) uważa, że koszty także są przeszkodą, zaś 26% uważa, że ochrona prywatności i zgodność z przepisami mogą stanowić problem.

O koszty obawiają się przede wszystkim profesjonaliści IT, którzy jeszcze nie korzystali z usług w modelu cloud computingu. Na pytanie, czy aplikacje w modelu chmury obliczeniowej kosztują mniej niż tradycyjne, 36% odpowiedziało twierdząco. Jednak gdy przedstawiciele działów IT używający jakichkolwiek aplikacji w modelu cloud zostali spytani, czy oszczędzają dzięki przeniesieniu do chmury, aż 84% odpowiedziało twierdząco.

Użytkownicy chmur przewidują, że w ciągu dwóch lat mogliby zaoszczędzić 22% budżetów ich organizacji IT, używając zasobów i aplikacji w chmurze. Ten odsetek urośnie do 31% w ciągu pięciu lat, a aktualne wynosi 18%.

Natomiast profesjonaliści IT, którzy nie używają żadnych zasobów w chmurze, przewidują, że zaoszczędzą 15% w ciągu dwóch lat i 23% w ciągu pięciu lat po przejściu na cloud computing. Mimo, że twierdzą, iż nie używają ani utrzymują usług w chmurach, mimo to aktualnie wydają 9% swoich budżetów IT na zasoby i aplikacje w chmurze.

Ogólnie, w oparciu o usługi i technologie cloudowe dostępne obecnie, wszyscy ankietowani mówią, że średnio 42% ich usług i aplikacji IT mogłoby teoretycznie znaleźć się w chmurze obliczeniowej.

Dwie trzecie z tych, którzy twierdzą, że nie używają jeszcze cloud computingu, dzieli się równo pomiędzy osoby uczące się o tych rozwiązaniach i planujące ich implementację. Ok. 8% w ogóle nie rozważa wprowadzenia cloud computingu.

Wśród 320 respondentów, którzy używają cloud computingu, 73% zaczęło od pojedynczej aplikacji. Aplikacje najczęściej umieszczane w chmurze to: poczta elektroniczna, przechowywanie plików, procedury biurowe, konferencje sieciowe, e-learning i konferencje video.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu br. dla CDW przez O’Keefe & Co. Uczestniczyli w nim profesjonaliści IT z małych, średnich i dużych firm oraz administracji publicznej w USA.

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Beata Mycer
Józef Beźnicki
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888