s

Nowoczesne technologie słabo wykorzystywane w Polsce

18 kwietnia 2011 16:15,
Wanda Żółcińska

W rankingu World Economic Forum określającym stopień wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, pierwsze miejsca zajęły Szwecja i Singapur, zaś Polska znalazła się dopiero na 62. pozycji.

W badaniu ujęto 138 krajów, które wytwarzają 98,8% całkowitego światowego produktu krajowego brutto. Na pierwszym miejscu znalazła się Szwecja, na kolejnych Singapur, Finlandia i Szwajcaria. Już drugi rok z rzędu USA znalazły się na piątym miejscu.

Polska zajęła odległe, 62. miejsce w rankingu. Pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie nasz kraj zajął 60. miejsce, w dziedzinie wykorzystania technologii przez administrację państwową - 93., w subrankingu oceniającym środowisko rynkowe - 73., środowisko prawne i polityczne - 81., infrastrukturę - 43., indywidualną gotowość - 83., gotowość biznesową - 54., gotowość rządową - 103., użycie indywidualne - 46. Jak widać, biznes i indywidualni użytkownicy znacząco wyprzedzają administrację państwową pod względem stopnia wykorzystania nowoczesnych technologii.

Ranking oparty jest na indeksie 71 wskaźników gospodarczych i społecznych, tak różnych jak liczba nowych patentów, liczba abonentów telefonii komórkowej czy dostępność funduszy venture capital.

Raporty przygotowywane są od 2001 roku - od pęknięcia internetowej bańki. Światowe Forum Gospodarcze (WEF) zakłada, że postęp technologiczny jest głównym czynnikiem wzrostu innowacji, produktywności i wydajności.

Badanie pokazuje szybki wzrost tzw. tygrysów azjatyckich, których rządy intensywnie inwestowały w technologię. Tajwan znalazł się na 6. miejscu rankingu, Korea Południowa na 10., Hong Kong na 12., a Japonia na 19. Chiny zajęły 36. miejsce, a Indie na 48 (spadek o 5 pozycji wobec 2009 roku). Pozostałe kraje BRIC wypadły gorzej - Brazylia znalazła się na miejscu 56., a Rosja na 77.

Największe postępy w 2010 roku zrobiła Indonezja, która podskoczyła o 14 miejsc - do 53. po części z powodu wysokich standardów edukacyjnych i z powodu wagi, jaką rząd przywiązuje do technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Wśród krajów zachodnich, Kanada znalazła się na 8. miejscu, Norwegia na 9., Niemcy na 13., Wielka Brytania na 15., a Francja na 20. W całym rankingu najgorzej wypadły Burundi i Czad.

Komentarze (0)

Partnerzy Klubu CIO

reklama

Mirosław Forystek

Mirosław Forystek

CIO
ING Bank Śląski
Beata Mycer
Józef Beźnicki
Rafał Robert Lewandowski
Tomasz Matuła
Łukasz Neuman
Sławomir Panasiuk
Monika Płocke
Dorota Poniatowska-Mańczak
Tadeusz Rogaczewski
Małgorzata Ryniak
Dariusz Stolarczyk
Józef Wacnik
Małgorzata Korycka-Purchała
Jacek Pulwarski
Dariusz Zawistowski

Redakcja poleca

Kontakt | Wytyczne ASME | Reklama
Polityka prywatności | Regulamin
© Copyright 2017 International Data Group Poland S.A.
00-105 Warszawa, ul. Twarda 18, tel. +48 (22) 3217800, fax +48 (22) 3217888